Obserwatorzy

środa, 7 stycznia 2015

czytam bo lubię #3


Jakoś nie mogę się zebrać do napisania recenzji jakiegoś kosmetyku, dlatego dzisiaj luźny wpis o książkach, które niedawno przeczytałam. W dalszym ciągu korzystam z biblioteki w moim miasteczku, która o dziwo ma w miarę sensową bazę książek. 
Oto mój ostatni stosik książek:


Kamienny krąg Jean-Christophe Grange
Lubię książki tego francuskiego autora, ale akurat ta jest najsłabsza ze wszystkich jakie do tej pory przeczytałam. Momentami nudne naukowe wywody skutecznie zniechęcały do dalszego czytania. Bajkowe, mało realne zakończenie sprawiło, że nie mogłam uwierzyć, że napisał to Grange. Ze swojej strony polecam Przysięgę otchłani, Czarną linię, Las cieni czy Zmiłuj się są o wiele lepsze.

Cel Simon Kernick
Typowa książka akcji, gdzie trup ściele się gęsto. Główny bohater to zwykły człowiek, nie mający nic wspólnego z przestępczym światkiem, nagle i zupełnie niespodziewanie zostaje wciągnięty w sam środek zabójczej intrygi.
Główny bohater ma więcej szczęści niż rozumu, wychodzi cało z wszelkich tarapatów, niemal bez żadnego draśnięcia. Miejscami to tak nierealne, że aż śmieszne, ale czyta się szybko i  z zaciekawieniem, a chyba o to chodzi w tego typu książkach.

Wielbiciel Charlotte Link
Często sięgam po książki tej autorki, jednak ta mnie nieco rozczarowała. Jak dla mnie, Pani Link, za bardzo skupiła się na części obyczajowej, a mniej na wątku kryminalnym. Za dużo w niej wątków pobocznych, a za mało akcji. Pomimo tego polecam książki tej autorki, a ta wbrew wszystkiemu jest warta przeczytania, chociaż jest to jedna z najsłabszych jej książek.

Rany kamieni Simon Beckett
To ostatnia książka tego autora, zupełnie różna od pozostałych 4, które już dawno mam przeczytane. Ten thriller jest łagodniejszy, nie znajdziemy w nim  robactwa, rozkładu, smrodu jakże typowych dla poprzednich książek tego autora. Tutaj mamy niemal sielski krajobraz francuskiej wsi. Jest tajemnica, odludna farma, duszna, monotonna atmosfera i wszech obecny upał. Bardzo lubię, jak w trakcie czytania dowiaduję się, dlaczego książka została zatytułowana tak, a nie inaczej. Tutaj to wyjaśnienie jest sensowne i ściśle powiązane z treścią książki.
Jeśli ktoś nie zaczął jeszcze czytać książek Becketta to polecam zacząć właśnie od tej pozycji.
Książka jest dobra, ale w porównaniu z poprzednimi tylko dobra. No i , nad czym ubolewam, brak w niej Davida Huntera.


Pewnego dnia Emily Giffin
Lubię czasami (choć nie za często) oderwać się od kryminałów i sensacji, od krwi i pościgów, a książki Giffin nadają się do tego idealnie. Pewnego dnia to książka lekka, choć traktująca o poważnym temacie: adopcji i poszukiwaniu swoich korzeni. Powieść czyta się szybko, przyjemnie, ale niestety cała fabuła bardzo przewidywalna.
Zakończenie, mnie osobiście, rozczarowało. Typowo amerykańskie pt.: "wszyscy jesteśmy jedną, wielką, szczęśliwą rodziną". Jeśli ktoś lubi typowo "babskie czytadła" to polecam.


Co ciekawego czytacie teraz??

12 komentarzy:

 1. Najbardziej zaciekawiły mnie "Rany kamieni"

  OdpowiedzUsuń
 2. Tez musze wrocic do czytania. Ostatnio jakos to zaniedbalam;(

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze żadnej z nich :( Ja teraz czytam ,,Samotność Portugalczyka" - reportaże o Portugalii od tej nieznanej turystom strony..

  OdpowiedzUsuń
 4. Na to 'babskie czytadło' bym się skusiła :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Sądziłam, że jesienią zacznę więcej czytać, a tu już zima i kiepsko coś mi idzie ostatnio czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nic nie znam, ale właśnie w tym roku postanowiłam czytać więcej i założyłam nawet konto na lubimy czytać :D Teraz czytam 'Bóg nigdy nie mruga' i 'na końcu tęczy' :P

  OdpowiedzUsuń
 7. nie czytałam ich :) ja teraz czytam "Jak grom z nieba"- Danielle Steel

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja czytam Ten Jedyny E. Giffin :) Lubię też książki Link, teraz chodzę koło jej książki "Nieproszony gość" - zaciekawił mnie opis na okładce :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja też bardzo lubię czytać:) obecnie jestem w połowie książki "Bóg zawsze znajdzie Ci pracę":)

  OdpowiedzUsuń
 10. zaciekawił mnie Twój opis "Celu" - skojarzyło mi się to od razu z "Przygodą fryzjera damskiego" Mendozy choć pewnie to moja nadinterpretacja ;) ale z ciekawością zerknę jak dorwę :)
  teraz oderwałam się trochę od kryminałów i czytam "Cyrk nocy" Morgenstern

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam tych tytułów, ale mam ochotę na Becketta :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znam ani jednej z pokazanych. A dopiero co skonczyłam czytać "w szpilkach na tropie" Rebbecki Jane a teraz chwyciłam książkę "kolekcjoner" Nory Roberts.

  OdpowiedzUsuń

Blogger news

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...